Legutóbbi projektem

Az összes okosotthonos belső projekt egy elég végeláthatatlan palettából álló dolgok halmaza. Ki lehetne emelni főbb dolgokat, pl világítás, fűtés vezérlés ami nem egy „nice-to-have” hanem „must-have” dolog, télen fűteni kell, este pedig látni szeretnénk.

Az előző posztomban már kifejtettem, hogy nálam a világítás nagyjából hogy működik, azonban a fűtésvezérlésbe vágtam a fejszémet az utóbbi pár hónapban, és a végén már kezdtem feladni. Nincs az interneten kb sehol egy „set and forget” megoldás, midnenhol barkács dolgok vannak, vagy vezeték nélküli megoldások, amiket nem annyira preferálok a korábbi cikkekben említett hálózati problémák lehetősége miatt.

Szóval a megoldás mindenképp egy vezetékes, lehetőleg egyedi rendszer lenne az ideális. Hőmérsékletet, és páratartalmat is jó lenne mérni, valamint a redundancia is fontos szempont lenne, hőmérő esetleges cseréjénél ne kelljen falat bontani.

Milyen lett a végső megoldás?

Nos ezt még nehéz megmondani, mivel még mindig kűzdök vele. De az alap egy 3D nyomtatott „elosztó” doboz amibe egy esp32 alapú POE (Power-over-Ethernet) (Olimex ESP32-POE) eszköz gyűjt adatot i2c kommunikáción keresztül bme280 szenzorok segítségével, ebben a központi dobozban pedig rj45-ös csatlakozású utp kábeleken fog érkezni a bme szenzortól a jel. Az én esetemben a lakószinten 6 helységről kell adatot gyűjteni, így 3 rj45 aljzat lesz kialakítva az elosztón, mivel 2×4 vezeték érkezik meg egy aljzaton belül. (Azt még nem döntöttem el, hogy az alagsorban lesz-e külön elosztó, mivel temperálni szeretném azokat a helységeket is, ha igen akkor túl kell tervezni még foglalatokkal, de ezt a későbbiekben fogom eldönteni.

Ez elsőre furcsán hangzik a setup, mivel az i2c kommunikáció egy magas órajelen futó törpefeszültségen alapszik, hogy a fenébe lehetne egy központi elosztóval nagyobb távolságokra vinni? Nos erre viszonylag egyszerű a válasz, ugyanis az Adafruit készített egy „végelzáró” eszközt (ltc4311) amit szimplán bepattintunk a buszhálózat végére, és a bejövő jeleket felturbózza, hogy veszteség és órajel csökkentés nélkül megérkezzen számunkra az adat. Láttam elemzést és videót arról, hogy kb 100 méteren még veszteség nélkül volt képes egy fényintenzitás szenzor jelet adni ennek az eszköznek a segítségével, így nálam 10-15 méteres távolságig ez szerintem nem fog gondot okozni.

ltc4311 adafruit végelzáró

Fűtés projekt többi ágazata

Ennek a projektnek a vonzata az, hogy mivel zónavezérlést szeretnék így az ellenoldalon a fűtés köröket úgy kell kialakítani, hogy az külön szabályozható, és kapcsolható legyen. Tehát ez egy plusz dobozt, és ezközöket fog igényelni, relékkel. Ennek a koncepcióját már korábban elkezdtem, mint a hőmérséklet mérésnek a megoldását. Mivel ez a doboz a gázkazán mellett lesz az alagsorban, ezért úgy terveztem meg, hogy egy emeletes relé befogadó dobozban alul 8, felül pedig 6-os relésor fogja fogadni és kapcsolni a szelepek áramköreit. Ebben a dobozban is lesz egy Olimex ESP32 POE eszköz, illetve egy io extender, mivel sajnos nincs elegendő GPIO az esp32 eszközön.

Szóval a projekt még közel sincs kész, rengeteg dolog fog változni, és már változott is amióta az utolsó verziót „kiadtam”, és valószínű fogok is még szívni vele sokat:)