Huh, nem mostanában írtam posztot a blogra, nem mintha nem lett volna miről, szimplán a napi teendők, a telített programok miatt nem nagyon jutott időm sajnos erre. Na meg kedv sem annyira volt 🙂 de igyekszem ezeket pótolni.
A legutóbbi projektem című bejegyzés, ami a fűtés zónák okosításáról szólt, valamint az Olimex-es esp32PoE dev-boardról az nem öregedett túl jól. Ugyanis kompletten újraterveztem az egészet.
Home Assistant Rabbithole
A „Home Assistant nyúlüreg” kifejezés arra utal, hogy milyen mély és összetett útra indulnak a felhasználók, amikor elkezdik használni a Home Assistant-et. Ez a metafora hasonlít Alice Csodaországban történetéhez, ahol Alice egy nyúlüregbe zuhan, és egy egyre bonyolultabb és érdekesebb világba kerül.
Ez egy nagyon hosszú és végtelen folyamat, amiben az összes felhasználó részt vesz. A projektben elkövettem egy nagyon jellegzetes hibát, amit ez a hobbi magával hordoz. Túl komplikáltam az egészet, szerelhetetlen lett ami azért egy nagyon fontos szempont egy összetett projekttel kapcsolatban.
Íme az előtte utána kép a „szimplifikációról” ha van ilyen szó egyáltalán 🙂
Kompletten kiváltottam azt a 3D nyomtatott agymenésem (emeletes 8 és 6 csatornás relésor) ami egy szörnyeteg szerelhetőség szempontjából. Le lett cserélve egy 16 csatornás relé táblára, ami nagyban hozzá fog járulni ahhoz, ha meghibásodás esetén cserélni kell alkatrészt. Valamint skálázhatóbb is, van hagyva bőven kimenet. Fontos volt, hogy bele férjen a jelenleg szekrény alaplapjába, így kicsit „zömítettem” a modulokon, az Olimex ESP board a relétábla felett helyezkedik el, de tökéletesen szerelhető maradt.
Kicsit csálé (a támasz alkatrész nincs a helyén) a vezetékezés is hagy némi kívánnivalót maga után, de a funkcionalitás volt a szempont :).
Ami még gondot okozott, az az I/O extender aminek a hátoldalán az istenért sem sikerült az i2c címet „fixre” forrasztani. Ugyanis van 3 selector pad, amit vagy VCC-hez vagy GND-hez kell forrasztani, különben „lebegő” lesz a címe, és minden egyes boot után változni fog. Jelenleg stabilnak mondható, viszont ha szórakozni fog akkor mindenképp kiváltom egy komolyabb board-ra ezt az extendert. Amit most használok, az egy mezei PCF8575 board.
A komplett rendszer
Jelenleg egy Saunier Duval Thema Condens AS 25-CS/1 gázkazán látja el a házunk fűtését, és meg vagyok vele elégedve. Ahhoz képest, hogy 60-as évekbeli „kádár kocka”-val kell megbírkóznia, gazdaságosnak is mondható. A most következő Otthonfelújítási támogatás kapcsán, ha sikerül mindent a tervek szeirnt alakítani, egy előzetes becslés alapján kb 40%-kal lesz kevesebb a fűtés költsége. Tavaly évhez képest 1840m3/év gázfogyasztásunk volt, ha minden sikerül nagyon kíváncsi vagyok mennyi lesz a megtakarítás.
Visszatérve a rendszerhez, az imént említett kondenzációs gázkazán mellet lesz elhelyezve ez a kis komplex relétábla, ez lesz a központi „agy”. Ezeket a Siemens szelepmozgatókat fogja vezérelni, amik egy 8 körös osztógyűjtőn helyezkednek el. Ezekből pedig a felfűtött fűtőközeg eljut az egyes helyiségekbe a fűtőtestekhez.
To be continued 🙂
Írj kommentet