Okos hőmérséklet mérés

Az okos hőmérséklet-mérés népszerűsége egyre nő az otthonautomatizálás területén, és ennek jó oka van. Nemcsak kényelmet biztosít, hanem energiát is megtakarít, ami hosszú távon anyagi előnyt jelent. Képzeld el, hogy a hagyományos termosztát helyett, ahol manuálisan kell beállítanod a hőmérsékletet, az okos szenzorok automatikusan érzékelik a helyiségek hőmérsékletét. Ennek alapján szabályozzák a fűtést vagy a hűtést.


Egy olyan világban, ahol nap mint nap új kihívásokkal nézünk szembe, érthető, ha nem szeretnél túl sok időt tölteni az okos hőmérséklet-rendszer beállításával. A legtöbben egyszerűen beállítják a kívánt hőmérsékletet, és nem szeretnének további részletekkel foglalkozni. Ezért fontos átgondolni, hogy pontosan mi a célunk a rendszerrel, és hogyan érhetjük el azt a lehető legegyszerűbb módon.

Platform kiválasztása

A Home Assistant adott, mint fő platform, de ezen belül számos megoldás közül választhatunk, legyen szó vezetékes vagy vezeték nélküli rendszerekről. Fontos mérlegelni, melyik megoldás a legmegfelelőbb az adott alkalmazáshoz. Felújított házak esetében az utólagos bontási munkák elkerülése érdekében célszerű vezeték nélküli, akkumulátoros vagy elemes eszközöket választani. Ezek azonban idővel karbantartást igényelnek, például az elemek cseréjét. Emellett a hőmérséklet-jelentések gyakorisága is csökkenhet, ha a rendszer energiát próbál megtakarítani.

Szerencsére én még felújítás előtt állok. Általában a vezetékes megoldásokat részesítem előnyben, mivel ezek a legbiztonságosabbak és a leggyorsabb kommunikációt biztosítják. Ugyanakkor egy jól megtervezett vezeték nélküli, elemes rendszer is jól működhet. Az ilyen választás inkább személyes preferencia kérdése. Viszont a vezetékes megoldásokban rengeteg buktató lehet.

Rengeteg olvasgatás, és utánajárás után úgy döntöttem (lehet, hogy rosszul, ez hosszútávon fog kiderülni) hogy egy régi kommunikációs megoldással fogom begyűjteni a mért adatokat, ez pedig az i2c szabvány.

Ez a szabvány a régi motorosok számára ismerős, LCD és OLED kijelzőkben eléggé elterjedtek. Sajnos ennek is vannak hátrányai, mégpedig az, hogy rövidtávú adatátvitelre képesek csak. Viszont ha központosítani akarom a hőmérést, akkor a hosszúság kritikus pontja lesz a rendszernek, viszont szerencsére erre is van megoldás.

A megoldás

A megoldás végül egy (korábban is bemutatásra került) Olimex ESP32POE lett, egy i2c multiplexerrel, nyakon öntve egy LTC4311 i2c extenderrel, ami kiküszöböli a hosszúságból adódó jelveszteséget. A hőmérést egy BME280 Bosch chipes eszköz fogja végezni, ami hőmérsékletet, páratartalmat, és légnyomást tud közölni a vezérlővel. Ezek a hosszúság, és az ebből eredő költségek miatt ethernet kábelen fognak érkezni.

Terveztem hozzá egy kis dobozt, amit 3d nyomtatóval ki is nyomtattam

Nyilvánvaló, hogy egy 3D nyomtató nagyban megkönnyíti a dolgokat, de nem mindenki rendelkezik ilyen eszközzel. Én már régóta foglalkozom ilyen projektekkel, és körülbelül fél éve van 3D nyomtatóm. Korábban az egyedi alkatrészeket bérgyártással készíttettük el. Ma már számos szakértő és szolgáltatás elérhető, például a Hardverapró fórumán is találhatunk megfelelő megoldásokat. Az ilyen szolgáltatások nemcsak széles választékot kínálnak, hanem megfizethető áron is elérhetők.

Egyenlőre így néz ki a dolog, valamint sikerült is összelőni egy BME hőmérővel is, szépen reportol ahogy kell.

To be continued.. 🙂